Strona główna
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Heleny, Halszki

Zapytanie

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o wypełnienie formularza zapytaniowego.dalej

Kościół parafialny

Strona główna » Warto zobaczyć » Kościół parafialny

wielkość tekstu:A | A | A

Świątynia z wieżą ponad wejściem wznosi się za białym murem w centrum starej części Ogrodzieńca, przy zbiegu ulic Kościuszki i Narutowicza. Kościół stał w tym miejscu już w XVI w., ale barokową bryłę ufundował w 1787 r. ostatni dziedzic zamku Ogrodzieniec, Tomasz Jakliński. Przyjemne, harmonijne wnętrze jest utrzymane w stylu rokokowym (z wyjątkiem gotyckiego krucyfiksu). W ołtarzu warto zwrócić uwagę na obraz Przemienienie Pańskie.

Więcej informacji na stronie www.ogrodzieniec.pl

Strona główna

Ciekawostki

W nawie bocznego ołtarza usytuowany jest piękny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którego kompozycja nawiązuje do obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwanego Dei Salus Populi Romani, ...

dalej
Ilość zdjęć: 96
dalej
Historia Parafii w Ogrodzieńcu sięga połowy XIV wieku, a dokładnie lat 1346-58, kiedy to występuje już w liczbie kościołów płacących świętopietrze, należąc wówczas do dekanatu lelowskiego. Pierwszy kościół, który stanął w Ogrodzieńcu był kościołem drewnianym. W połowie XVI wieku został on sprofanowany przez Jana Bonara syna Seweryna i Jana Firleja, którzy przyjęli błędy ariańskie i kalwińskie szerząc je w swoich dobrach. Dopiero następny właściciel Ogrodzieńca Mikołaj Firlej zwrócił świątynię katolikom.