Strona główna
środa, 15 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Henryka, Iga

Zapytanie

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o wypełnienie formularza zapytaniowego.dalej

Ogłoszenia parafialne - XIX niedziela zwykła 09.08.2015

Strona główna » Aktualności » Ogłoszenia parafialne - XIX niedziela zwykła 09.08.2015

wielkość tekstu:A | A | A

1.    W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

•    w poniedziałek – św. Wawrzyniec, diakon i męczennik z III wieku.
•    we wtorek – św. Klara, założycielka drugiego zakonu św. Franciszka, popularnie zwanego klaryskami
•    w piątek - św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz,

2.W najbliższą sobotę, 15 sierpnia, będziemy przeżywać uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pamiętajmy aby tego dnia uczestniczyć we Mszy św. Będą one odprawiane: 7.00, 8.00 – w Cementowni, 9.00,11.00, 17.00 – na Skałce, 18.00.  W Polsce ta uroczystość jest  obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół i kwiatów, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za otrzymane dary.

3.Jutro z naszej parafii i dekanatu wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę. O godz. 8.30 w Sanktuarium na Skałce będzie odprawiona Msza św. pielgrzymkowa. Serdecznie zapraszamy wszystkich. Pielgrzymom życzymy wytrwałości i dobrej drogi a pozostałych prosimy o wsparcie pielgrzymów swoimi modlitwami.

4.    Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

czytano: 1140 razy

źródło: parafia.ogrodzieniec.pl

Strona główna

Ciekawostki

W nawie bocznego ołtarza usytuowany jest piękny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którego kompozycja nawiązuje do obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwanego Dei Salus Populi Romani, ...

dalej
Ilość zdjęć: 96
dalej
Historia Parafii w Ogrodzieńcu sięga połowy XIV wieku, a dokładnie lat 1346-58, kiedy to występuje już w liczbie kościołów płacących świętopietrze, należąc wówczas do dekanatu lelowskiego. Pierwszy kościół, który stanął w Ogrodzieńcu był kościołem drewnianym. W połowie XVI wieku został on sprofanowany przez Jana Bonara syna Seweryna i Jana Firleja, którzy przyjęli błędy ariańskie i kalwińskie szerząc je w swoich dobrach. Dopiero następny właściciel Ogrodzieńca Mikołaj Firlej zwrócił świątynię katolikom.