środa, 23 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Ildefonsa, Rajmunda

Ogłoszenia parafialne - XVII niedziela zwykła 26.07.2015

Strona główna » Aktualności » Ogłoszenia parafialne - XVII niedziela zwykła 26.07.2015

1.    W tym tygodniu patronują nam:

•    w środę  – św. Marta, siostra Łazarza i Marii, znana z Ewangelii, patronka gospodyń domowych i hotelarzy;

•    w piątek – św. Ignacy z Loyoli, prezbiter, założyciel zakonu jezuitów, z pochodzenia Hiszpan, który żył na przełomie XV i XVI wieku, patron rekolekcji i ćwiczeń duchownych;

•    w sobotę – św. Alfons Maria Liguori, biskup i doktor Kościoła, założyciel Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, nazywanego też Zgromadzeniem Redemptorystów.

2.    Dziś siedemnasta niedziela w ciągu roku, a zarazem ze względu na przypadające dziś wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny – dzień wdzięczności rodzicom, dziadkom i emerytom. Zarówno w pierwszym czytaniu mszalnym, jak i w Ewangelii była mowa o cudownym rozmnożeniu chleba. Zwykle człowiek zdobywa chleb dzięki swojej pracy. Dziś swoją modlitwą wyrażamy wdzięczność naszym rodzicom, dziadkom i emerytom za chleb zdobyty ich ciężką pracą.

3.    Z racji przypadającego wczoraj wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, po Mszy św. o godz. 11.00 odbędzie się poświęcenie pojazdów mechanicznych na parkingu przy cmentarzu. Zachęcamy również do włączenia się w akcję prowadzoną przez stowarzyszenie MIVA Polska, składając ofiarę w wysokości 1 grosza od każdego przejechanego przez ostatni rok kilometra. Środki zebrane w ten sposób przeznaczone zostaną na zakup pojazdów dla potrzeb misjonarzy.

4.    Za tydzień, w niedzielę 2 sierpnia, można zyskać odpust zupełny, zwany odpustem Porcjunkuli. Aby zyskać taki odpust, należy wypełnić przepisany czyn pobożny i zwykłe warunki odpustu. W tym wypadku przepisanym czynem pobożnym jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim modlitw: „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”. Zwykłe warunki odpustu to: spowiedź sakramentalna, Komunia i modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Nadto do zyskania odpustu zupełnego wymagane jest wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego. Zyskany odpust można ofiarować za siebie lub na sposób pomocy za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą. Z okazji tegoż odpustu w naszej diecezji jak co roku organizowana jest Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt do Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Centralne uroczystości odbędą się podczas sumy odpustowej o godz. 12.00 pod przewodnictwem J.E. Ks. bpa Piotra Skuchy. Szczegóły w gablocie przed kościołem.

5.    Przed nami sierpień, miesiąc pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a zarazem miesiąc pamięci o ważnych wydarzeniach z historii naszego narodu. Biskupi polscy apelują do nas i do wszystkich wiernych Kościoła katolickiego w naszej Ojczyźnie, abyśmy przeżyli go w trzeźwości. W związku z tym zachęcamy parafian i gości do podejmowania zobowiązań abstynencji od alkoholu w sierpniu lub przez dłuższy okres czasu, a nawet aż do końca życia.

6.    W tym tygodniu przypada:
•    pierwsza sobota miesiąca – czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność. Odwiedziny chorych od godz. 9.00. O godz. 18.00 Msza św. różańcowa.

7.    Już za dwa tygodnie wyruszy XXIV Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosno-wieckiej na Jasną Górę. Nasza grupa dołączy do pielgrzymki 10 sierpnia podczas Mszy św. w Podzamczu w Skałce. Trwają zapisy. Wpisując się na listę pielgrzymów prosimy dostarczyć dane osobowe: imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, datę i miejsce urodzenia, PESEL. Osoby niepełnoletnie, idące bez rodziców, zobowiązane są przedstawić pisemną zgodę prawnych opiekunów na udział dziecka w pielgrzymce (formularze dostępne do pobrania w zakrystii). Koszt pielgrzymki wynosi 60 zł. Istnieje możliwość powrotu z Częstochowy autokarem, którego koszt to dodatkowe 15 zł. Prosimy zaznaczyć przy zapisach, że chcemy skorzystać z autokarowego powrotu. Gorąco zachęcamy do wyruszenia na pielgrzymi szlak. Jest to piękna forma modlitewnego przeżycia w duchu przebłagania, dziękczynienia, pokuty i uwielbienia. Pielgrzymka jest też okazją do dawania świadectwa naszej wierze. Zaprośmy naszych bliskich i przyjaciół do wspólnego pielgrzymowania. Zapisy można składać w zakrystii.