Strona główna
środa, 15 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Henryka, Iga

Zapytanie

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o wypełnienie formularza zapytaniowego.dalej

Ogłoszenia parafialne - V niedziela zwykła 08.02.2015

Strona główna » Aktualności » Ogłoszenia parafialne - V niedziela zwykła 08.02.2015

wielkość tekstu:A | A | A

1.     W tym tygodniu patronują nam:

·        we wtorek  – św. Scholastyka, dziewica,  siostra św. Benedykta, który dał początek życiu monastycznemu w Europie; Scholastyka w żeńskim klasztorze poświęciła się służbie Bożej

·        w sobotę  – św. Cyryl i Metody. Są uważani za apostołów Słowian. Tego samego dnia przypada również liturgiczne wspomnienie św. Walentego, patrona narzeczonych i zakochanych.

2.     W środę, 11 lutego, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

3.     Święto Matki Bożej z Lourdes łączy się z obchodami Światowego Dnia Chorych. Zapraszamy na Mszę Świętą ze specjalnym nabożeństwem dla chorych o godz.17.00. Serdecznie prosimy o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni.

4.     Spotkanie Kręgu Biblijnego w środę po wieczornej Mszy św. w Sali św. Jana Pawła II

5.     W przyszłą niedzielę będziemy uczestniczyć w peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. 13 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra w obecności papieża Franciszka młodzi Brazylijczycy przekazali młodym Polakom peregrynujące symbole, tzn. krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Od tego czasu symbole peregrynują kolejno po polskich diecezjach. Ideą peregrynacji jest ukazanie krzyża nie tyle w przestrzeni sakralnej, co w szkołach, uniwersytetach, akademikach, szpitalach, zakładach karnych. 22 kwietnia 1984 roku przekazując młodzieży Krzyż Roku Świętego Jan Paweł II powiedział: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Słowa te zostały następnie umieszczone na peregrynującym po całym świecie krzyżu, nazywanym również Krzyżem Młodych. Od 2003 wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – Opiekunka Ludu Rzymskiego. Symbole przybędą do nas w niedzielę po godzinie 10.

Program Peregrynacji:

·        godz. 10.30 – Msza św. i powitanie Symboli

·        godz. 11.30 – adoracja Krzyża i Ikony prowadzona przez młodzież

·        godz. 12.00 – Msza św. na zakończenie peregrynacji odprawiona przez ks. bpa Grzegorza Kaszaka

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych duchem i ciałem do wspólnej modlitwy.

6.     Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

czytano: 1150 razy

źródło: parafia.ogrodzieniec.pl

Strona główna

Ciekawostki

W nawie bocznego ołtarza usytuowany jest piękny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którego kompozycja nawiązuje do obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwanego Dei Salus Populi Romani, ...

dalej
Ilość zdjęć: 96
dalej
Historia Parafii w Ogrodzieńcu sięga połowy XIV wieku, a dokładnie lat 1346-58, kiedy to występuje już w liczbie kościołów płacących świętopietrze, należąc wówczas do dekanatu lelowskiego. Pierwszy kościół, który stanął w Ogrodzieńcu był kościołem drewnianym. W połowie XVI wieku został on sprofanowany przez Jana Bonara syna Seweryna i Jana Firleja, którzy przyjęli błędy ariańskie i kalwińskie szerząc je w swoich dobrach. Dopiero następny właściciel Ogrodzieńca Mikołaj Firlej zwrócił świątynię katolikom.