Strona główna
niedziela, 22 września 2019 r.
imieniny obchodzą: Milana, Tomasz

Zapytanie

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o wypełnienie formularza zapytaniowego.dalej

Ratujmy naszą katedrę

Strona główna » Aktualności » Ratujmy naszą katedrę

wielkość tekstu:A | A | A

Umiłowani Diecezjanie!

Dziś, przepełniony bólem, piszę do Was, bo wiem, że wasze serca zawsze były wrażliwe na potrzeby tych, którzy znajdowali się w trudnej sytuacji. W nocy z 28 na 29 października 2014 r. pożar ogarnął naszą zabytkową katedrę Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, wyrządzając ogromne szkody. Dach nie istnieje. Znacznie zniszczone jest też wnętrze z unikalnymi malowidłami wykonanymi przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło.
Dlatego dzisiaj, gdy zbliżają się deszcze, śniegi i mrozy, i trzeba jak najszybciej odbudować dach, jako Wasz biskup i Pasterz Diecezji Sosnowieckiej, proszę wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w ratowaniu zabytkowej sosnowieckiej katedry. Jak tylko najlepiej potrafię, proszę o modlitwę, o pomoc materialną i finansową. Proszę wszystkich bez względu na przekonania. Wesprzyjcie to ważne i trudne dzieło odbudowy katedralnej bazyliki.

Wasz Biskup + Grzegorz

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Kościelna 1,41-200 Sosnowiec Numer konta:

46 1060 0076 0000 4013 1000 0975

czytano: 985 razy

źródło: parafia.ogrodzieniec.pl

Strona główna

Ciekawostki

W nawie bocznego ołtarza usytuowany jest piękny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którego kompozycja nawiązuje do obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwanego Dei Salus Populi Romani, ...

dalej
Ilość zdjęć: 96
dalej
Historia Parafii w Ogrodzieńcu sięga połowy XIV wieku, a dokładnie lat 1346-58, kiedy to występuje już w liczbie kościołów płacących świętopietrze, należąc wówczas do dekanatu lelowskiego. Pierwszy kościół, który stanął w Ogrodzieńcu był kościołem drewnianym. W połowie XVI wieku został on sprofanowany przez Jana Bonara syna Seweryna i Jana Firleja, którzy przyjęli błędy ariańskie i kalwińskie szerząc je w swoich dobrach. Dopiero następny właściciel Ogrodzieńca Mikołaj Firlej zwrócił świątynię katolikom.