poniedziałek, 21 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Agnieszki, Jarosława

Ogłoszenia parafialne - XVI niedziela zwykła 20.07.2014

Strona główna » Aktualności » Ogłoszenia parafialne - XVI niedziela zwykła 20.07.2014

1.    Przeżywamy dziś 16. niedzielę w ciągu roku. Jezus nadal przemawia do nas w przypowieściach, których treść wspaniale wpisuje się w obecną porę roku. W naszych codziennych spotkaniach z bliźnimi pamiętajmy, że w każdym człowieku jest zasiane dobre i złe ziarno. Próbujmy zatem, poddając się Bożemu prowadzeniu, zawsze zauważać dobro w drugim człowieku i dziękować za nie.

2.    W tym tygodniu patronują nam:

•    we wtorek – św. Maria Magdalena, która swoje życie na zawsze związała z Chrystusem po tym, jak wyrzucił z niej siedem złych duchów i której zawdzięczmy odkrycie pustego grobu Zmartwychwstałego;

•    w środę – święto świętej Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Jej życie jest świadectwem, że każdy stan, małżeński czy zakonny, może być przestrzenią spotkania z Bogiem. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka, także współczesnego, jest drogą szukania Boga albo raczej drogą, na której jesteśmy przez Niego odnajdywani. Uznając aktualność jej przykładu, papież Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy;

•    w czwartek – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; Papież Benedykt XIII przyznał jej tytuł patronki Polski i Litwy, a kanonizował ją Jan Paweł II w 1999 roku;

•    w piątek – święto św. Jakuba Apostoła. Został on powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd nazywany jest Jakubem Starszym albo Większym. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie nie jest porażką, a raczej świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości. Tego samego dnia czcimy również św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżu-jących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach;

•    w sobotę – św. św. Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Marii Panny. Choć nie mamy o nich żadnych danych z Ewangelii, to jednak ich kult rozwijał się w całym Kościele razem z kultem Matki Bożej. Tego dnia pamiętajmy szczególnie o naszych dziadkach i babciach, którzy często są tymi, którzy jako pierwsi wprowadzali nas w życie wiary, uczyli pierwszych modlitw, prowadzili do kościoła, opiekowali się nami.

3.    Za tydzień w niedzielę, z racji przypadającego w tym tygodniu wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, odbędzie się poświęcenie pojazdów na Mszy św. o godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich zmotoryzowanych. Samochody prosimy ustawiać przed kościołem oraz na obu parkingach koło cmentarza.