Strona główna
sobota, 6 czerwca 2020 r.
imieniny obchodzą: Laura, Laurenty

Zapytanie

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o wypełnienie formularza zapytaniowego.dalej

Ogłoszenia duszpasterskie - XXII niedziala zwykła - 01.09.2013

Strona główna » Aktualności » Ogłoszenia duszpasterskie - XXII niedziala zwykła - 01.09.2013

wielkość tekstu:A | A | A

1.    W tym tygodniu patronują nam:

•    we wtorek  – św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież, wybitny teolog i reformator, doktor Kościoła.

2.    Wakacje, urlopy dobiegły końca. Na progu nowego roku szkolnego Kościół apelujemy  o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonuje się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas nie-dzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na Łamaniu Chleba. Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa. Będziemy modlić się, aby wszyscy rodzice temu podołali.

3.    W dzisiejszą pierwszą wrześniową niedzielę przypada 74. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.

4.    W tym tygodniu przypada:
•    pierwszy czwartek miesiąca – dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołani, także z naszej wspólnoty parafialnej. O godz. 15:00 Msza św. w Cementowni;
•    pierwszy piątek miesiąca – pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Spowiedź święta od godz. 17:00;
•    pierwsza sobota miesiąca – czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność. Odwiedziny chorych od godz. 9:00, a o godz. 18:00 Msza św. Różańcowa – serdecznie zapraszamy.

5.    Po wakacyjnej przerwie powracamy do cotygodniowych spotkań grup parafialnych:
•    w poniedziałek po Mszy wieczornej zapraszamy ministrantów na zbiórkę. Szczególnie gorąco zachęcamy młodych chłopców, którzy chcieliby dołączyć do grona Liturgicznej Służby Ołtarza.
•    w środę po Mszy wieczornej zapraszamy na spot-kanie Kręgu Biblijnego. Pismo Święte jest skierowane do każdego – młodego i starszego. Nigdy nie jest za późno na jego lekturę. Zapraszamy dotychczasowych, jak i nowych członków, do pochylenia się nad kartami Biblii, by poznawać historię zbawienia świata, a dzięki temu tworzyć własną.

6.    Od dzisiejszej niedzieli wracamy do zwyczajnego porządku Mszy świętych. Nie będzie już Mszy o godz. 11:00. Zapraszamy na Msze św. o godz. 10:30 i 12:00. Pozostałe Msze św. bez zmian.

7.    Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

czytano: 1275 razy

źródło: parafia.ogrodzieniec.pl

Strona główna

Ciekawostki

Historia Parafii w Ogrodzieńcu sięga połowy XIV wieku, a dokładnie lat 1346-58, kiedy to występuje już w liczbie kościołów płacących świętopietrze, należąc wówczas do dekanatu ...

dalej
Ilość zdjęć: 96
dalej
Historia Parafii w Ogrodzieńcu sięga połowy XIV wieku, a dokładnie lat 1346-58, kiedy to występuje już w liczbie kościołów płacących świętopietrze, należąc wówczas do dekanatu lelowskiego. Pierwszy kościół, który stanął w Ogrodzieńcu był kościołem drewnianym. W połowie XVI wieku został on sprofanowany przez Jana Bonara syna Seweryna i Jana Firleja, którzy przyjęli błędy ariańskie i kalwińskie szerząc je w swoich dobrach. Dopiero następny właściciel Ogrodzieńca Mikołaj Firlej zwrócił świątynię katolikom.