Strona główna
sobota, 6 czerwca 2020 r.
imieniny obchodzą: Laura, Laurenty

Zapytanie

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o wypełnienie formularza zapytaniowego.dalej

Ogłoszenia duszpasterskie - XVII niedziala zwykła - 28.07.2013

Strona główna » Aktualności » Ogłoszenia duszpasterskie - XVII niedziala zwykła - 28.07.2013

wielkość tekstu:A | A | A

1.    W tym tygodniu obchodzimy:

•    we poniedziałek – wspomnienie św. Marty, siostry Marii i Łazarza. To ona usłyszała od Pana Jezusa słowa „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz wiele, a potrzeba mało, albo tylko jednego”. Ona i jej rodzina należała do kręgu bliskich przyjaciół Jezusa;
•    w środę – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, nawróconego rycerza, który poświęcił swoje życie Bogu. Żył w XVI wieku. Założył Towarzystwo Jezusowe, tzw. księży jezuitów;
•    w czwartek – wspomnienie św. Alfonsa Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła, żyjącego we Włoszech na przełomie XVII i XVIII wieku. Oddawał się posłudze głoszenia Bożego słowa, opiece nad młodzieżą, ubogimi i potrzebującymi. Założył zgromadzenie redemptorystów.

2.    W tym tygodniu rozpoczyna się sierpień, miesiąc abstynencji od alkoholu i modlitwy o trzeźwość narodu. Włączmy się w dzieło przemiany mentalności alkoholowej poprzez dobrowolną osobistą abstynencję przez cały sierpień. Zawalczmy o trzeźwość własną i ofiarujmy ją w intencji tych, którzy nie potrafią jej dochować.

3.    W piątek, 2 sierpnia, odpust Porcjunkuli. Można w tym dniu uzyskać odpust zupełny. Warunki odpustu: stan łaski uświęcającej, Komunia św., nawiedzenie kościoła i odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego (Ojcze nasz i Wierzę w Boga) oraz brak przywiązania do najmniejszego nawet grzechu. Wszystkie kobiety z naszej diecezji zapraszamy w tym dniu na pielgrzymkę do sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Msza św. o godz. 11.00.

4.    W tym tygodniu przypada:

•    pierwszy czwartek miesiąca – dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołani, także z naszej wspólnoty parafialnej. O godz. 15.00 Msza św. w Cementowni.
•    pierwszy piątek miesiąca – pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Spowiedź święta od godz. 17.00.
•    pierwsza sobota miesiąca – czcimy Matkę Naj-świętszą i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność. Odwiedziny chorych od godz. 9.00.

5.    Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

czytano: 1288 razy

źródło: parafia.ogrodzieniec.pl

Strona główna

Ciekawostki

W nawie bocznego ołtarza usytuowany jest piękny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którego kompozycja nawiązuje do obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwanego Dei Salus Populi Romani, ...

dalej
Ilość zdjęć: 96
dalej
Historia Parafii w Ogrodzieńcu sięga połowy XIV wieku, a dokładnie lat 1346-58, kiedy to występuje już w liczbie kościołów płacących świętopietrze, należąc wówczas do dekanatu lelowskiego. Pierwszy kościół, który stanął w Ogrodzieńcu był kościołem drewnianym. W połowie XVI wieku został on sprofanowany przez Jana Bonara syna Seweryna i Jana Firleja, którzy przyjęli błędy ariańskie i kalwińskie szerząc je w swoich dobrach. Dopiero następny właściciel Ogrodzieńca Mikołaj Firlej zwrócił świątynię katolikom.