Strona główna
czwartek, 14 listopada 2019 r.
imieniny obchodzą: Emil, Laura

Zapytanie

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o wypełnienie formularza zapytaniowego.dalej

Ogłoszenia parafialne - Zesłanie Ducha Świętego - 19.05.2013 r.

Strona główna » Aktualności » Ogłoszenia parafialne - Zesłanie Ducha Świętego - 19.05.2013 r.

wielkość tekstu:A | A | A

1.    W tym tygodniu patronuje nam:
•    w piątek - Maryja Wspomożycielka wiernych. Do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci.

2.    W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

3.    Jutro, w poniedziałek, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele. Będziemy obchodzili odpust w Sanktuarium na Skałce. Suma odpustowa o godz. 17.00. Przewodniczy ks. Stefan Walusiński wieloletni proboszcz w Rodakach  w asyście księży obchodzących 25 rocznicę przyjęcia św. kapłańskich. Na Skałkę udajemy się w procesji z kościoła parafialnego w Ogrodzieńcu. Wyjście procesji o godz. 16.00 serdecznie zapraszamy. W tym dniu nie ma Mszy św. wieczornej w Kościele, Msza tylko rano o godz. 7.00.

4.    Zapraszamy na  nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej w Sanktuarium Matki Bożej w Podzamczu - Msza św. z nabożeństwem codziennie o godz. 17.00 a w Kościele  po wieczornej Mszy św. o godz. 18.00.

5.    W środę po wieczornej Mszy św. i nabożeństwie majowym zapraszamy na spotkanie Kręgu Biblijnego.

6.    W przyszłą niedzielę, 26 maja, będziemy przeżywali uroczystość Najświętszej Trójcy. Tego dnia obchodzimy też Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na  Eucharystię w intencji zmarłych mam o godz. 18.00. Intencje prosimy zgłaszać w zakrystii.

7.    Za tydzień w niedzielę Fundacja Nasza Pomoc  organizuje zbiórkę do puszek  po Mszach św. na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Zbiórka za aprobatą  Kurii w Sosnowcu.

8.    Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

czytano: 1245 razy

źródło: parafia.ogrodzieniec.pl

Strona główna

Ciekawostki

Historia Parafii w Ogrodzieńcu sięga połowy XIV wieku, a dokładnie lat 1346-58, kiedy to występuje już w liczbie kościołów płacących świętopietrze, należąc wówczas do dekanatu ...

dalej
Ilość zdjęć: 96
dalej
Historia Parafii w Ogrodzieńcu sięga połowy XIV wieku, a dokładnie lat 1346-58, kiedy to występuje już w liczbie kościołów płacących świętopietrze, należąc wówczas do dekanatu lelowskiego. Pierwszy kościół, który stanął w Ogrodzieńcu był kościołem drewnianym. W połowie XVI wieku został on sprofanowany przez Jana Bonara syna Seweryna i Jana Firleja, którzy przyjęli błędy ariańskie i kalwińskie szerząc je w swoich dobrach. Dopiero następny właściciel Ogrodzieńca Mikołaj Firlej zwrócił świątynię katolikom.